top of page

ERHAN US

Erhan Us Portrait

HAKKINDA

BIOGRAPHY

Kavramsal sanatçı ve yazar [1987, Ankara]. Marketing çalışmaları ve 11 STK başkanlığına istinaden uluslararası onur nişanlarına ve A.D. 1644 Marketing Group CEO'su olarak en iyi dijital / stratejik ajans ödüllerine layık görüldü. Eserleri 30'a yakın ülkede sanatseverlerle buluştu. 

 

Dijital Prestij, Status Quo, Polisopolis gibi kitapları ve 50'nin üzerinde yayını bulunan; Bilkent, İstanbul ve Anadolu Üniversiteleri'nden TO İşletme, Sosyoloji ve Felsefe lisans derecelerine sahip olan Us, Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde dersler vermekte ve multidisipliner sanat faaliyetlerini MICA [Maryland Institute College of Art] çatısı altında, ABD'de sürdürmektedir.

Özgeçmiş ve ödüller için tıklayın.

Conceptual artist and author [1987, Ankara]. Granted multiple international honors for his 11 NGO / association presidency, pioneer marketing projects and as the A.D. 1644 Marketing Group CEO, 'best digital & strategic agency' awards. His artworks were exhibited in 120+ exhibitions in ~30 countries, 14 of which are solos.

 

Us, who is the author of the books Digital Prestige, Status Quo, Polisopolis and 50+ articles; holds TH Management, Sociology and Philosophy license degrees from Bilkent, Istanbul, Anadolu Universities, lectures at Eastern Mediterranean University and continues his multidisciplinary art studies at MICA [Maryland Institute College of Art], USA.

Click here for CV and awards.

BEYAN

STATEMENT

Bütün gücüyle insan, haykırmak zorundaydı yüzlerce yıllık akımların cevap veremediği meseleleri. Bilgiyi üretmek, aktarmak, en onurlu vazife olmalıydı bu karanlığın ortasında. Ve sanat, ayrılmalıydı zanaatten sonsuza kadar. İzleyici ile sanatçı uyumlu bir bilinç alışverişi içindeydi hayâlimde. Eser, süs olmaktan çıkmış, farkındalık yaratan, en azından düşündüren bir nesneydi. Ve ben, içimden gelmiyordu işlemek başka konuları; başarı, kimlik, dogma, hak eşitsizliği, kimliksizleşme, iktidar, otokrasi, popülizm, statüko, şekilcilik, kutuplaşma, yozlaşma varken çevremizi kuşatan, ikinci, belki de üçüncü dünyanın bitmez alacakaranlığında.

Creating and transferring knowledge has always been the most honorable mission of humans for me. I dreamed of a harmonious exchange of consciousness between the artist and the audience.

 

Artwork should dissociated from any craft immediately. The objects had to raise awareness on all social matters; sociology and ethics, identity, politics/autocracy, manipulated realities, religious dogma, corruption, status quo, commoditization, hypocrite success, self-confrontation, liberties and equal rights, instead of being decorative.

bottom of page